Farní kavárna

 

Farní kavárna plakátFarní kavárny jsou až do odvolání zrušeny!

 

Každou druhou neděli se na faře v dopoledních hodinách od 9 do 12 hodin (po mši svaté v 8 a v 9.30) můžete zastavit na kafe a něco dobrého, přitom se třeba s někým setkat a mít možnost si popovídat, farní třída se na chvíli promění v kavárnu.

 

Obslouží Vás ochotní dobrovolníci ze společenství farní buňky a další. Tu nejlepší čerstvě praženou i mletou kávu Vám uvaří naši zdatní baristé. A dobroty pečou šikovné ženy a dívky z farnosti.

 

Termíny nejbližší farní kavárny:

bude oznámeno

 

Kontakt na koordinátora farní kavárny (v případě jakýchkoli dotazů, připomínek…):

Petr Opletal popletal@gmail.com

 

 

Nápojový lístek

 


Na co svou "útratou" ve farní kavárně přispějete?

 

Mary's Meals logo Jde o projekt nasycení hladovějících dětí Mary's Meals www.marysmeals.cz.

Více si o tomto projektu můžete přečíst v následujícím článku.

 

 

 

 
Takto vypadá kavárna na faře připravená pro vás na nedělní pohoštění.   Obslouží vás vaši spolufarníci, snadno je poznáte podle zástěry 🙂

 

 

4.11.2019

Na projekt Mary´s Meals odeslána částka 10946 Kč = jídlo pro 26 dětí na celý školní rok. Děkujeme všem, kdo přispíváte.

 

12.6.2019

Z výtěžku naší farní kavárny jsme odeslali úctyhodnou částku 13893 Kč na účet Mary´s Meals, což stačí k nasycení 33 dětí po celý školní rok. Jménem chudých moc děkujeme všem, kdo jakkoli přispěli.

 

1.4.2019

Na projekt Mary´s Meals odesláno 1263 Kč, díky výtěžku z kavárny jsme tedy právě poskytli třem školákům jedno dobré jídlo denně na celý školní rok.

 

 


Nábídka pomoci pro farní kavárnu

 

Pokud byste chtěli konkrétně pomoci – ať už s obsluhou, mytím nádobí či pečením dobrot, můžete se zapsat do následující tabulky

 

 

 

 

 


Článek o farní kavárně v Životě farností 3/2019

 

Slyšeli jste už o tom, že v naší farnosti bude Farní kavárna? Nevěříte na zázraky? Já ano! Před časem nám to připadalo jako sen a dnes je to už realita.

 

V mnoha firmách se dnes mluví o konektivitě. Člověk chce být pořád připojený na internet, chce všechno vědět, aby byl součástí dění, tok informací nebyl ničím přerušen…

 

My se při mši svaté připojujeme k toku lásky, ke stolu Božího slova a ke stolu Eucharistie. Tam se nám Bůh dává, vstupuje do našeho života, do konkrétních situací, do naší každodenní reality. To je to správné „připojení“, ke kterému jsme si vyhradili celý den. Zasvětili jsme neděli Bohu. Chceme být připojeni výhradně na Něho, na jeho lásku. Dál rozvíjet to, co nám daroval při mši. Často ale příchodem domů otočíme a „pozemské starosti“ a uzavřenost našich domovů nám nedovolí naplnit mnohé vnuknutí/inspirace/pobízení ke konkrétnímu skutku.

 

Nevidíme, že ta paní, co bydlí nad námi, je pořád sama. Že jí nemá kdo udělat nákup. Že sousedka na mateřské má depresi, celé dny s nikým nepromluví. Je na všechno sama a nevidí východisko. Že se neteř denně ptá, zda ji má na tomto světe vůbec někdo rád.

 

Farní kavárna chce vytvořit prostor, ve kterém si můžeme toho druhého všimnout. Můžeme mu nabídnout sama sebe. Svoji společnost, svůj čas, naslouchání, sdílení, posezení při šálku dobré kávy nebo čaje. Tak jako Ježíš nabízí sám sebe jako smírnou oběť za nás, i my chceme nabídnout sami sebe. Třeba pozvu svoji maminku nebo sousedku nebo tu paní ze 4. lavice, kterou už dlouho zdravím a nemáme čas si povykládat.

 

Kavárnu budou zpočátku obsluhovat členové farní evangelizační buňky (FEB). Ve FEB jsme se na základě katechezí zamýšleli nad tímto:

 

  1. Co Bůh pro mě dnes udělal?
  2. Co jsem já dnes udělal pro Pána?
  3. Co jsem já dnes udělal pro farnost?

 

Zjistili jsme, že i když jsme v naší farnosti už dlouho, neudělali jsme pro ni mnoho. Z toho popudu a po vzoru brněnských i jiných farností vzniká i u nás Farní kavárna.

 

Do svého provozu bude potřebovat i další nadšené lidi. Dveře jsou otevřeny těm, kdo o tuto službu ve farnosti projeví zájem. Každý z nás má jiné dary a schopnosti. Je ještě hodně věcí, které bychom pro farnost mohli udělat. Stačí se na to denně zeptat při zpytování svědomí a najednou uvidíme prázdné místo, kde bychom svoje nadání mohli uplatnit. Nabídni 30 minut svého času a uvidíš třeba:

 

  • Kdo potřebuje pohlídat děti
  • Kdo potřebuje vyslechnout
  • Kdo se nemá komu svěřit
  • Kdo prožívá šťastné okamžiky/ kdo smutné.

 

Může Tě to do následujícího týdne posunout na místo, kde Tě che mít Pán. Stačí jen naslouchat lidem kolem sebe. Minulou službu mi sanita na lůžko přivezla dívku, kterou nikdo na světě nemá rád, a proto si sáhla na život. Tak krásná mladá dívka! Ve stejnou chvíli přivezli i starší paní, která se otrávila léky. Má velký byt a trápí ji samota. Nemá pro koho žít. Proč se tyto dva životy někde nezkřížily? Proč žijeme jen sami pro sebe? Kolik rodin i v naší farnosti touží po pozorné babičce a dědečkovi? Kolik starších lidí si nepřeje nic jiného než vnoučata? Aby mohli pro ně žít. Aby jejich život dostal nový smysl. Rozhlédněte se kolem sebe! Naše farnost čítá mnoho takových lidí!

 

Jedni se modlí za to, aby už ty děti přišli do jejich životů. Mladé rodiny se naopak modlí, aby se už nějaká „paní na hlídání“ našla. Aby se stal zázrak a někdo jim podal pomocnou ruku, nabídl konkrétní skutek služby.

 

Farní kavárna je místo, kde by se toto „ zázračné setkání“ mohlo odehrát. Může to být burza, kde se neobchoduje s „cennými papíry“ ale s „cenným časem“. Já Ti nabízím tolik! Tak co, bereš nebo nebereš?

 

Toto je dost obsáhlé sdělení toho, jak to s kavárnou vidím já. Můj manžel je člověk praktický, je taky hlavním koordinátorem kavárny. Prostě šéf. Ten by řekl jen: „Přijďte na kafe, bude kvalitní a na té nejvyšší úrovni. Cena je lidová a zahrnuje výrobní a servisní náklady. O čem si budete povídat, je čistě Vaše věc.“

 

Po mši v neděli poslouchejte pozorně. Když bude v ohláškách, že je kavárna v provozu, znamená to, že ve farní kuchyni se už nahřívá kávovar a učebna se promění na celé dopoledne na Farní kavárnu.

 

Termíny jsou na plakátku. Pro pořádek uvádím i zde: 3. 3., 17. 3., 31. 3., 14. 4., 28. 4. A co bude pak? Třeba se najde pár dalších šikovných lidí a budeme otvírat každou neděli.

 

No a důležité je, že můžete přispět na projekt MARY‘S MEALS. O tomto projektu se víc dozvíte, když se v kavárně zastavíte. Informační letáčky budou na každém stole. A do té doby prosíme o modlitbu.

 

Eva O.